Tisztelt Választópolgárok!
Programom összeállítása előtt áttekintettem, hogy a jelenlegi Önkormányzat 2019-ben milyen elképzelésekkel, ígéretekkel nyerte el a választók támogatását. Ezeket összehasonlítottam az elmúlt évek során mindenki által megtapasztalt önkormányzati munkával, és mérleget állítottam.
Szomorú és egyben elgondolkodtató eredményre jutottam! Az Önkormányzat túlnyomó többségét adók nem teljesítették a választási ígéreteiket maradéktalanul!
Mivel programom megvalósításához a megelőző Önkormányzat tevékenysége nem hagyható figyelmen kívül, ezért legtöbbször azzal kell kezdeni, hogy milyen hiányosságokat öröklünk majd. Melyek azok a korábbi programelemek, amelyeket beterveztek, megígértek, de nem teljesítettek a mostaniak?
Hogy állunk most?
Megígérték:
Kalocsa város családjainak ötleteit, ajánlatait beépítik programjukba, amelyeket „Önökkel közösen” állítottak össze
Nem teljesítették:
Kimaradtak a munkahelykeresők, pályakezdők, jobb egészségügyi ellátást igénylők, a környezetvédelemre igényesek kérései, gondolatai problémái
Megígérték:
„…a testület működésében fokozottan kell törekedni a politikai csatározások elkerülésére.”
Nem teljesítették:
A testületi hozzánemszólásokból, a helyi TV anyagaiból, a helyi propaganda nyomtatott és internetes anyagaiból, a Facebook kommentekből és a személyes megnyilvánulásokból éveken keresztül tapasztalható volt a pártcsatározások eluralkodása, a szakmai-önkormányzati munka helyett.
Megígérték:
„…legfőbb teendőnek javasoljuk a munkahelyteremtést, mert ez a ciklus egyik legfontosabb feladata lesz.”
Nem teljesítették:
Kalocsán sorban szűnnek meg kisvállalkozások, folyamatosak az elbocsátások, nem tudnak a fiatalok elhelyezkedni, nem jöttek létre tömegével új munkahelyek, és állandósult az elvándorlás.
Megígérték:
A polgármester és az országgyűlési képviselő személyes kormányzati kapcsolataira való hivatkozással munkahelyteremtést, stb. ígért, állami támogatással. Évek óta hallgatjuk a Paks II.-re való hivatkozásokat – miközben még az 51-es felújítását is lefújták. Eközben megújult az 54-es és az 5301-es … hiába, Kiskőrös-Soltvadkert, Solt, Dunapataj, vagy Bátya (fajlagosan) lekőrözte városunkat.
Nem teljesítették:
Nem működtek a polgármester személyes minisztériumi kapcsolatai, mivel a pártpolitikai kapcsolatrendszer nem tudott hatni a saját gazdasági érdekeiket előtérbe helyező befektetőkre. Sem belföldről, sem külföldről nem sikerült nekik tőkeerős új nagyvállalkozást, jelentős számú új munkahelyet létesíteni Kalocsán. A meglévő helyi nagyvállalkozók munkahelyteremtő önkormányzati támogatása is csak gesztusokban mérhető.
Megígérték:
Minisztériumi kapcsolatokra hivatkozva már 2013 körül alkalmasnak találták a kalocsai Fegyház és Börtön kitelepítését a városból.
Nem teljesítették:
Ebben az esetben sem működtek a polgármesterek, alpolgármesterek és kabinet-tagok pártpolitikai kapcsolatai, mivel a börtön a régi helyén „díszeleg”.
Megígérték:
Megszűntetik a pazarló gazdálkodást a Városházán, beindítják a várost!
Nem teljesítették:
Számításaim szerint 500 milliós (évi 100 millió forintos) pazarlással zárul majd a ciklus végén az önkormányzat gazdálkodása!
Megígérték:
A fejlesztéseket többek között a Paksi Atomerőművel kötött megállapodás által nyújtott támogatás alapozza meg.
Nem teljesítették:
A „paksi pénz” (40-90 millió forint) évről évre elpárolog a haverok-buli-fanta háromszögben. Az önkormányzati, polgármesteri beszámolókból sosem derült ki a pontos felhasználás.
Megígérték:
Megoldják a Főtér helyzetét. Utána megoldják az elvett Főtér miatti közlekedési káoszt.
Nem teljesítették:
Látható és tapasztalható jelei ilyen effektív munkálatoknak közel 3 évig nem voltak, és most is nagyon sok még a bizonytalan pont. Miből? Mikor? Hogyan?
Megígérték:
A beteg-ellátás fejlesztése, a Kórház megvédése
Nem teljesítették:
A betegellátás színvonala csökkent. A betegek terhei növekedtek, az egyes szakrendelések megszűntetésével és a távoli kórházba utalásokkal. Az infrastruktúra vészesen romlik.
Megígérték:
Az eu-szabványoknak megfelelő játszótéri eszközök elhelyezését, új játszóterek építését minden választókerületben.
Nem teljesítették:
Ezt már az SZDSZ-es választási program 2002-ben (17. oldal 6. pont) tartalmazta, minden elő volt készítve. A volt orosz lakótelepen mégsem került rá sor a mai napig.
Megígérték:
„A sporttevékenység területén magasabb összegű támogatást kell biztosítani az egyesületek működéséhez.”
Nem teljesítették:
Egyes sportszakosztályok az önkormányzati támogatás hiányában jó eredményeik ellenére anyagilag ellehetetlenültek, a támogatás jelenleg a 3-4 évvel ezelőtti sincs reálértéken.
Megígérték:
A nyugdíjasok, a gondozásra szorulók támogatása. Ezt már az SZDSZ 1998-as választási programja is tartalmazta (20. oldal 1. bekezdés), és azóta is megígérik mindig mindenki.
Nem teljesítették:
Nem valósult meg a jogosultak között az esélyegyenlőség, mert a kirándulni-, bálba- és fürdőzni járni nem tudók csak a 2 x 5000 forintos alaptámogatást kapják meg. 50-100 ember mindig jól jár, de mi van a többi 3500-4000-el?